[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 4 - ( 3-1396 ) ::
جلد 5 شماره 4 صفحات 137-158 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش ژئومورفولوژی در مدیریت منابع طبیعی با استفاده از روش تحلیل سیستم‌های ارضی (مطالعه موردی: حوضه آبخیز کلاته سادات سبزوار)
لیلا منتصری ، ابوالقاسم امیر احمدی، محمدعلی زنگنه اسدی
دانشجوی کارشناسی ارشد
چکیده:   (1591 مشاهده)

دانش ژئومورفولوژی نقش بسزایی در شناخت قابلیت‌ها و محدودیت‌های محیطی پیرامون ما دارد که در این میان استفاده از روش تحلیل سیستم‌های ارضی به‌عنوان یک راهکار ژئومورفولوژی مؤثر می‌باشد. از طریق این تکنیک مشخص می‌شود که هر قسمت از زمین به چه کاربری اختصاص پیدا می‌کند. این اقدام باعث حفظ آب و خاک در اراضی کشاورزی و مدیریت بهتر منابع طبیعی می‌شود. هم‌چنین روش تحلیل سیستم‌های ارضی در مطالعات آمایش سرزمین نیز مطرح می‌گردد. در این مطالعه نقش دانش ژئومورفولوژی در شناسایی ویژگی‌های سرزمینی و مدیریت بهتر منابع طبیعی با استفاده از روش تحلیل سیستم‌های ارضی در حوضه آبی کلاته سادات سبزوار از استان خراسان رضوی بررسی می‌شود. بر این اساس، حوضه آبخیز مورد مطالعه به سه سیستم ارضی کوهستان، تپه و دشت تفکیک گردید که بیشترین مساحت حوضه را تیپ ارضی دشت با 0/52 کیلومتر مربع و کمترین را تیپ ارضی تپه با مساحت 2/11 کیلومتر مربع پوشش می‌دهد. تیپ ارضی کوهستان نیز مساحت 4/32 کیلومتر مربع از سطح حوضه را اشغال کرده است. برای هر کدام از این سیستم‌های ارضی، واحدهای ارضی و جزء واحدهای کوچکتری تشخیص داده شد که هر کدام از این تقسیمات واحدی، ویژگی‌ها و مشخصات خاصی دارد. شناخت این مشخصات، جهت هرگونه پروژه عمرانی و کشاورزی در منطقه سودمند می‌باشد. در این میان قابلیت‌ها و محدودیت‌های هر بخش نیز جهت کاربری بهتر مشخص شد. در کل بیشترین مساحت حوضه آبخیز مورد مطالعه را مناطق پست و کم‌ارتفاع و دشت پوشش می‌دهد که نیاز به توجه بیشتر و مدیریت کارآمد حفظ آب و خاک را در این منطقه، روشن می‌سازد.

واژه‌های کلیدی: ژئومورفولوژی، سیستم‌های ارضی، آمایش سرزمین، کاربری اراضی، کلاته سادات سبزوار.
متن کامل [PDF 469 kb]   (295 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۹
فهرست منابع
1. افشاري، جيده و افشاري، جليله، 1392، مکان‌يابي و بررسي پتانسيل‌هاي ژئواکوتوريسم شهرستان سميرم با استفاده از روش تحليل سيستم اراضي (LSA)، دومين همايش ملي گردشگري و طبيت‌گردي ايران، همدان.
2. رامشت، محمدحسين، 1388، نقشه هاي ژئومورفولوژي (نمادها و مجازها)، چ سوم، انتشارات سمت، تهران.
3. رامشت، محمدحسين؛ خوشرو، عبدالله و اميني، مهدي، 1393، تجزيه و تحليل ساختاري سيستم‌هاي ارضي ژئومورفيک در حوضه ميدان گل، فصل‌نامه جغرافياي طبيعي، سال هفتم، ش25، صص. 27-42.
4. رامشت، محمدحسين و سيف، عبدالله، 1379، جغرافياي خاک‌ها، انتشارات دانشگاه اصفهان.
5. گنجی‌نیا، ملیحه (1387). شناسایی اشکال آبی با استفاده از تصاویر ماهواره‌‌ای در محیط GIS. پایان‌نامه کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی، به راهنمایی آقای دکتر ابوالقاسم امیر‌احمدی، دانشگاه حکیم سبزواری، سبزوار.
6. معززلسکو، ضرغام و شريفيان‌عطار، رضا، 1381، کاني‌شناسي غير سيليکات‌ها، ج دوم، انتشارات واژگان خرد، تهران.
7. منتصری، ليلا؛ زنگنه‌اسدی، محمدعلی و اميراحمدی، ابوالقاسم، 1394، دانش بومی کاربرد عوارض ژئومورفولوژی (آب‌رنگ کردن) و نقش آن در حفظ آب و خاک، فصل‌نامه تحقيقات جغرافيايي، سال سی‌ام، ش 4، صص. 154-171.
8. نقشه زمین‌شناسی 1:100000 باشتین (1999). سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور.
9. نوروزپور، نوشين و رامشت، محمدحسين، 1391، بررسي پتانسيل‌هاي ژئواکوتوريسم دره جونقان با استفاده از روش تحليل سيستم ارضي، نخستين همايش ميراث زمين‌شناختي ايران، سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور، تهران.
10. وزارت نیرو، دفتر مهندسی و معیارهای فنی آب و آبفا، معاونت نظارت راهبردی و امور نظام فنی (1391) (نشریه شماره 310). دستورالعمل تقسیم‌بندی و کدگذاری حوضه‌های آبریز و محدوده‌های مطالعاتی در سطح کشور. تهران: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، صص7-5.
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The role of geomorphology in management of natural resources using the method of Land Systems Analysis (case study: Kalateh-Sadat watershed of Sabzevar) . ژئو کمی. 2017; 5 (4) :137-158
URL: http://geomorphologyjournal.ir/article-1-764-fa.html

منتصری لیلا، امیر احمدی ابوالقاسم، زنگنه اسدی محمدعلی. نقش ژئومورفولوژی در مدیریت منابع طبیعی با استفاده از روش تحلیل سیستم‌های ارضی (مطالعه موردی: حوضه آبخیز کلاته سادات سبزوار). پژوهشهای ژئومورفولوژی کمی. 1396; 5 (4) :137-158

URL: http://geomorphologyjournal.ir/article-1-764-fa.htmlدوره 5، شماره 4 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پژوهش‌های ژئومورفولوژی کمّی Quantitative Geomorphological Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3742