[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 4 - ( 3-1395 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 166-180 برگشت به فهرست نسخه ها
مدیریت(شناسایی و اولویت‌بندی) ژئومورفوسایت‌ها با استفاده از مدل‌های Entropy و Saw، مطالعه موردی: ژئومورفوسایت‌های شهرستان سردشت
ممند سالاری ، هیمن شهابی، سامرند سالاری
دانشگاه کردستان
چکیده:   (4109 مشاهده)

در این پژوهش، با یک نگرش مدیریتی و سیستمی به شناسایی، بررسی و اولویت­بندی ژئومورفوسایت­های شهرستان سردشت پرداخته‌شده است. روش کار بر مبنای مطالعات تئوریک، میدانی و به‌کارگیری مدل­های تصمیم­گیری چند شاخصه(MADAM) و به‌صورت موردی روش­های Saw و Entropy و نیز ابزارهای تحقیقی نقشه و GPS باهدف تجزیه‌وتحلیل بوده است. برای نیل به هدف، پنج ژئوسایت(گزینه) شناسایی و با چهار معیار و شاخص تأثیرگذار شامل جذابیت بصری سایت، دسترسی و میزان برخورداری، آمادگی برای توسعه زیرساخت‌ها و تعداد جاذبه­های گردشگری بر اساس  آنتروپی و نیز آنتروپی تعدیل‌شده مورد ارزیابی قرار گرفتند. به‌عنوان نتیجه، خروجی حاصل از وزن دهی شاخص­ها در هر دو روش یکسان حاصل گردید که دال بر دقت مطالعاتی است. در مرحله بعد با نتایج موجود و بر اساس روش Saw، اولویت­بندی ژئومورفوسایت­ها به ترتیب شامل A1(آبشار شلماش)،A2(سایت چشمه گراوان)،A4(سایت بیوران)، A5(سایت رودخانه زاب) و A3(سایت دشت وزنه) برآورد گردیدند. واکاوی مسئله که به‌نوعی نتیجه اصلی پژوهش محسوب می­شود، بیانگر نقش اصلی شاخص­های طبیعی موردبررسی همچون جذابیت بصری( منحصربه‌فرد بودن) و نیز تعدد جاذبه­های گردشگری در پیرامون هر ژئوسایت همراه با نقش شاخص­های مدیریتی و انسانی همچون فضا و آمادگی ژئوسایت­ها و دسترسی به‌صورت ترکیبی در انتخاب ژئوسایت­های برتر است. در تأیید این مسئله می­توان به ژئوسایت دشت وزنه به‌صورت مقایسه­ای با دیگر ژئوسایت­ها اشاره کرد که معیار عدم دسترسی مناسب و عدم میزان برخورداری از امکانات حداقلی باعث شده است که در اولویت آخر قرار گیرد. پس می­توان به‌عنوان نتیجه نهایی اشاره کرد که روش­های موردمطالعه در این پژوهش به‌صورت تلفیقی در توان­سنجی و شناسایی نقاط ضعف و قوت و نهایتاً مدیریت ژئومورفوسایت­ها باهدف ایجاد ژئوتوریسم موفق پایدار و نیز توسعه پایدار مناطق به‌ویژه توانمند ولی محروم بسیار مؤثر هستند. به‌عنوان نمونه در مورد مدیریت ژئومورفوتوریسم سردشت مشخص گردید که پتانسیل­های ژئومورفوتوریسمی متعددی وجود دارد که به‌ویژه با توجه به مرزی بودن و وجود توریسم بازار، در صورت بالا بردن شاخص­های مدیریتی همچون توسعه و بهبود راه‌های ارتباطی و دسترسی و نیز ایجاد فضا در سطح ژئوسایت­ها، یک تحول در جریان ژئومورفوتوریسم و پایداری محیطی  و نیز توسعه پایدار منطقه ایجاد می­گردد.

واژه‌های کلیدی: گردشگری، ژئومورفوسایت، اولویت‌بندی، آنتروپی، سردشت
متن کامل [PDF 1022 kb]   (902 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۱
فهرست منابع
1. اصغر پور، محمد جواد، 1378، تصميم¬گيري¬هاي چند معياره، چاپ اول، انتشارات دانشگاه تهران، تهران.
2. امري کاظمي، عليرضا، 1383،اطلس ژئوتوريسم قشم، چاپ اول، پايگاه ملي داده¬هاي علوم زمين، سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور، تهران.
3. پاپلي يزدي، محمد حسين و مهدی سقایی، 1385، گردشگري(ماهيت و مفاهيم)، چاپ اول، انتشارات سمت، تهران.
4. ثابتي، حبيب الله، 1346،جنگلهاي ايران، چاپ اول، انتشارات دانشگاه تهران، تهران.
5. جعفري، عباس، 1368، شناسنامه جغرافياي طبيعي ايران، چاپ سوم،انتشارات گیتاشناسی، تهران.
6. حسین زاده، محمد مهدی و همکاران، 1390، نقش اکوتوریسم و ژئوتوریسم در توسعه صنعت گردشگری شهرستان درفول، همایش ملی بوم¬های بیابانی، گردشگری و هنرهای محیطی، دانشگاه آزاد واحد نجف¬آباد، اصفهان.
7. خضري، سعيد، 1379، جغرافياي طبيعي کردستان موکريان، چاپ اول، انتشارات ناقوس، تهران.
8. رحيم پور، علي، 1385، ژئوتوريسم، دوماهنامه بين المللي مسافران، شماره 33، صص58-59.
9. زمرديان، جعفر، 1384، ژئومورفوتوريسم سواحل درياي خزر، مجله جغرافيا و توسعه ناحيه¬اي، شماره پنجم، صص86-61.
10. زنده دل، حسن و دستياران، 1377. مجموعه کتاب¬هاي راهنماي جامع جهانگردي، استان آذربايجان غربي، چاپ اول، انتشارات نشر ايرانگردان.
11. سالاري، ممند، 1385، تحليل ويژگيهاي هيدروژئومورفولوژيکي و برآورد فرسايش و رسوب در حوضه آبخيز وزنه، پايان¬نامه کارشناسي ارشد، به راهنمایی دکتر مهران مقصودی، رشته جغرافیای طبیعی، دانشگاه تهران.
12. سالاری، ممند و همکاران،1394، توان¬سنجی ژئوتوریسمی ژئومورفوسایت دریاچه زریوار با روش پریرا در راستای توسعه نگرش و آگاهی زیست محیطی، اولین همایش ملی حفاظت و احیای تالاب¬ها و دریاچه¬ها با تاکید بر دریاچه زریبار مریوان، دانشگاه آزاد سنندج، مریوان.
13. غازی، ایران و نیلوفر قدیری، 1390، ارزیابی توانایی های ژئوتوریسمی پارک ملی کویر با استفاده از مدل برنامه¬ریزی راهبردی فریمن، همایش ملی بوم¬های بیابانی، گردشگری و هنرهای محیطی، دانشگاه آزاد واحد نجف¬آباد، اصفهان.
14. فخری، سیروس و همکاران،1392، ارزیابی قابلیت¬ ژئومورفوسایت¬های ناحیه¬ی مرنجاب در توسعه گردشگری از طریق مقایسه-ی مدل¬های ژئومورفوتوریستی، دو فصلنامه ژئومورفولوژی کاربردی ایران، شال اول، شماره اول، صص89-104
15. مقصودی، مهران و همکاران، 1391، ارزیابی قابلیت ژئومورفوسایت¬های گردشگری در پارک ملی کویر، فصلنامه مطالعات مدیریت گردشگری، سال هفتم، شماره 19، صص 49-69.
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Management (recognition and Prioritize) Geomorphosites using Entropy and Saw methods (Case study: Sardasht city Geomorphosites). ژئو کمی. 2016; 4 (4) :166-180
URL: http://geomorphologyjournal.ir/article-1-582-fa.html

سالاری ممند، شهابی هیمن، سالاری سامرند. مدیریت(شناسایی و اولویت‌بندی) ژئومورفوسایت‌ها با استفاده از مدل‌های Entropy و Saw، مطالعه موردی: ژئومورفوسایت‌های شهرستان سردشت. پژوهشهای ژئومورفولوژی کمی. 1395; 4 (4) :166-180

URL: http://geomorphologyjournal.ir/article-1-582-fa.htmlدوره 4، شماره 4 - ( 3-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پژوهش‌های ژئومورفولوژی کمّی Quantitative Geomorphological Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3768