[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 4 - ( 3-1396 ) ::
جلد 5 شماره 4 صفحات 19-40 برگشت به فهرست نسخه ها
ارائه مدل ترکیبی نوین به‌منظور افزایش دقت تهیه نقشه‌های حساسیت زمین‌لغزش با تأکید بر مدل رگرسیون وزنی جغرافیایی (GWR) (مطالعه موردی: حوضه دزعلیا، استان اصفهان)
مجتبی یمانی، غلامرضا مقامی مقیم، علیرضا عرب عامری ، کورش شیرانی
دانشجوی دکتری دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (964 مشاهده)

در این پژوهش یک مدل ترکیبی نوین به‌منظور افزایش دقت تهیه نقشه حساسیت زمین‌لغزش در حوضه دزعلیا، استان اصفهان که یک منطقه حساس نسبت به زمین‌لغزش می‌باشد ارائه‌شده است. بدین منظور در ابتدا با استفاده از مطالعه ادبیات تحقیق، تفسیر عکس‌های هوایی و خصوصیات منطقه مطالعاتی ۲۳ فاکتور مؤثر در زمین‌لغزش شامل فاکتورهای ژئومورفولوژیکی، زمین‌شناختی، هیدرولوژیکی و محیطی انتخاب گردید، سپس با استفاده از مدل AHP به غربالگری پارامترها پرداخته شد و تعداد ۱۲ پارامتر به‌منظور اجرای مدل انتخاب گردید. با توجه به این‌که میزان تأثیر پارامترها در زمین‌لغزش در بخش‌های مختلف یک حوضه یکسان نمی‌باشد به‌منظور رفع این مشکل از مدل رگرسیون وزنی جغرافیایی به‌منظور قطعه‌بندی حوضه موردمطالعه استفاده گردید و حوضه با استفاده از ۳ پارامتر لیتولوژی، TPI و انحنای سطح به ۲۵ قطعه تقسیم گردید و سپس مدل SVM-FR برای هر یک از قطعه‌ها اجرا گردید و درنهایت از تلفیق قطعه‌ها، نقشه نهایی پهنه‌بندی حساسیت زمین‌لغزش حاصل گردید. از ۸۴ زمین‌لغزش موجود در منطقه ۷۰ درصد (۵۹ زمین‌لغزش) به‌منظور اجرای مدل و ۳۰ درصد (۲۵ زمین‌لغزش) به‌منظور صحت سنجی مورداستفاده قرار گرفت. به‌منظور بررسی دقت و صحت مدل، به مقایسه مدل با مدل‌های SVM-FR و FR با استفاده از منحنی ROC پرداخته شد و نتایج نشان داد مدل ترکیبی دارای دقت پیش‌بینی بالاتری (۸۵۱/۰) نسبت به مدل SVM-FR (۷۴۲/۰) و مدل FR (۷۱۴/۰) می‌باشد. بر اساس نتایج حاصل از مدل ترکیبی ۵۱/۳۴۵۰ هکتار (۷۴/۲۰ درصد) از منطقه مطالعاتی در رده خطر زیاد و ۹۴/۴۴۱ هکتار (۶۶/۲ درصد) در رده خطر خیلی زیاد قرار دارد. با توجه به تأثیر شگرف مدل GWR در بالا بردن دقت نقشه‌های حساسیت زمین‌لغزش، استفاده از آن در پژوهش‌های مربوط به زمین‌لغزش توصیه می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: زمین‌لغزش، مدل رگرسیون وزنی جغرافیایی، اعتبار سنجی، حوضه دزعلیا، روش ماشین بردار پشتیبان، نسبت فراوانی
متن کامل [PDF 1681 kb]   (730 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

یمانی مجتبی، مقامی مقیم غلامرضا، عرب عامری علیرضا، شیرانی کورش. ارائه مدل ترکیبی نوین به‌منظور افزایش دقت تهیه نقشه‌های حساسیت زمین‌لغزش با تأکید بر مدل رگرسیون وزنی جغرافیایی (GWR) (مطالعه موردی: حوضه دزعلیا، استان اصفهان). پژوهشهای ژئومورفولوژی کمی. 1396; 5 (4) :19-40

URL: http://geomorphologyjournal.ir/article-1-758-fa.html

دوره 5، شماره 4 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پژوهش‌های ژئومورفولوژی کمّی Quantitative Geomorphological Researches
Persian site map - English site map - Created in 0.049 seconds with 795 queries by yektaweb 3465